Przedawnienie nie zawsze chroni przed zapłatą podatku
Podatnikowi nie uda się uniknąć zapłaty podatku, jeżeli zobowiązanie zabezpieczone jest hipoteką lub zastawem skarbowym. Nie ma wtedy znaczenia upływ wskazanego w przepisach okresu
Zgodnie z art. 70 § 1 ordynacji podatkowej (op) zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.
Oczywiście nie w każdym przypadku wystarczy upływ wspomnianego terminu. Przepisy określają bowiem, kiedy bieg terminu przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu albo przerwaniu (np. na skutek ogłoszenia upadłości czy zastosowania środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony).
Są też przypadki, gdy termin ten zostaje zawieszony (wymienia je art. 70 § 6 op; np. na skutek wszczęcia postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, jeżeli podejrzenie popełnienia przestępstwa lub wykroczenia wiąże się z niewykonaniem tego zobowiązania).
Od zasady jest wyjątek
Po upływie terminu przedawnienia wierzyciel (w tym wypadku fiskus) nie może skutecznie domagać się od dłużnika (podatnika) zachowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta