Kto kupił poleasingowe auto z kratką, oszczędzi na podatku
Wiele firm w pełni odlicza VAT od rat za użytkowanie samochodów tylko dzięki zarejestrowaniu umowy w urzędzie skarbowym. Przy ich wykupieniu mogą odzyskać tylko 60 proc. VAT naliczonego. Już po pół roku mają jednak prawo sprzedać taki pojazd, korzystając ze zwolnienia
Po wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Magoora dużo przedsiębiorców skorzystało z możliwości zawarcia umowy leasingu samochodów z kratką i odliczenia całego VAT od rat. Wkrótce będą wykupywać te pojazdy. Niektórzy z pewnością pomyślą także o ich sprzedaży. W związku z tym pojawiają się liczne wątpliwości dotyczące rozliczeń VAT.
Świadczy o tym pytanie nadesłane przez jednego z czytelników. Wyjaśnia on, że w marcu 2011 zakończy się zawarta przez niego umowa leasingu operacyjnego samochodu z kratką. Przed 31 stycznia tego roku zarejestrował ją w urzędzie skarbowym.
Przysługiwało mu więc pełne odliczenie VAT od rat leasingowych. Ma jednak wątpliwości, czy będzie mógł w całości odliczyć VAT z faktury wykupu tego auta. Wyjaśnia, że umowa pozwala nabyć go za 10 tys. zł zł (plus 2300 zł VAT), pomimo że wartość rynkowa będzie wyższa.
Kolejne pytania dotyczą sprzedaży takiego pojazdu: czy będzie ona obciążona VAT, czy zwolniona od tego podatku, czy pojawi się obowiązek skorygowania VAT odliczonego w całości VAT od rat leasingowych?
W opisanej sytuacji podatnik może odliczać cały VAT od rat leasingowych. Dotyczy to również tych, które wynikają z faktur wystawionych w 2011 r. Prawo to przysługuje mu dzięki temu, że zarejestrował umowę leasingu w urzędzie skarbowym do końca stycznia 2011.
Wykupienie samochodu po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta