Umieszczenie danych w zamrażarce kosztuje
Przedsiębiorcy muszą przez dwa lata przechowywać informacje o zrealizowanych bądź niewykonanych przez klientów połączeniach w sieciach. Ponoszą też tego niebagatalne koszty
Operator telefonii stacjonarnej i komórkowej, podmioty zapewniające usługi odstępu do Internetu, usługi poczty elektronicznej i usługi telefonii internetowej są zobowiązani na własny koszt do zatrzymywania i przechowywania danych niezbędnych do ustalenia zakończenia sieci, urządzenia końcowego, użytkownika inicjującego połączenie, do którego kierowane jest połączenie, oraz określenia daty i godziny połączenia oraz czasu jego trwania, rodzaju połączenia i lokalizacji telekomunikacyjnego urządzenia końcowego.
Oznacza to, że wymienieni przedsiębiorcy muszą na własny koszt przechowywać dane o połączeniach telekomunikacyjnych ich klientów; chodzi o datę, godzinę połączenia, jego długość.
Ważne! Dane te muszą być przechowywane przez 24 miesiące, licząc od dnia połączenia lub nieudanej próby połączenia, a z dniem upływu tego okresu powinny być niszczone, chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej.
Obowiązek przechowywania danych nie dotyczy treści komunikatu, czyli nie ma obowiązku przechowywania np. informacji o treści odbytej rozmowy telefonicznej.
Dla kogo informacja
Przechowywane dane przedsiębiorcy mają obowiązek udostępniać uprawnionym podmiotom a także sądowi i prokuratorowi, na zasadach i w trybie określonym w przepisach odrębnych.
Operatorzy i dostawcy usług...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta