Można zaoszczędzić na podatku bez rewolucyjnych zmian w poborach
Stosując 50-proc. koszty uzyskania przychodu, nie należy dzielić pensji na część stałą i ryczałt z tytułu praw autorskich. Wystarczy co miesiąc wskazać wartość wynagrodzenia, która zgodnie z prowadzoną ewidencją będzie rekompensatą pracy nad utworem
- Z umowy o pracę wynika, że zatrudniany przez nas pracownik jest informatykiem. W zakresie swoich obowiązków tworzy programy komputerowe, ale to nie wynika z żadnych dokumentów.
Co powinniśmy zrobić, aby nabyć do utworów majątkowe prawa autorskie i jak rozliczyć wynagrodzenie pracownika na liście płac?
Z tytułu praw autorskich przysługują mu bowiem 50-proc. koszty uzyskania przychodu. Czy należy je zastosować do całej pensji, czy tylko do jej części? A może pobory za tworzenie programów komputerowych powinny być przedmiotem drugiej umowy? – pyta czytelnik.
Program komputerowy to w świetle prawa autorskiego dzieło, do którego przynależą prawa majątkowe i osobiste. Te ostatnie przysługują zawsze twórcy. Pierwsze co do zasady też. Wyjątek dotyczy sytuacji, gdy mają charakter pracowniczy, a tak jest, gdy podwładny stworzy dzieło w zakresie obowiązków pracowniczych.
Wtedy, jeśli umowa o pracę nie stanowi inaczej, prawa majątkowe do niego przysługują pracodawcy. Tak stanowi art. 12 i art. 74 pkt 3 ustawy z 4 lutego 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych (DzU z 2006 r. nr 90, poz. 631 ze zm., dalej prawo autorskie).
Jakikolwiek związek to za mało
Aby szef nabył autorskie prawa majątkowe do dzieła, nie wystarczy jakikolwiek związek łączący...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta