Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skutki zmiany umowy leasingu w bieżącej deklaracji VAT

22 marca 2011 | Prawo i praktyka | Barbara Prośniak

Jeśli podwyższenie ceny następuje w związku ze zdarzeniem niemożliwym do przewidzenia w momencie wydania towaru, to VAT należny wynikający z faktury korygującej trzeba rozliczyć na bieżąco

W wyroku z 1 grudnia 2010 (I FSK 106/10) Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że zasada ta dotyczy również zwiększenia kwoty należnej leasingodawcy na podstawie leasingu finansowego.

Wydanie nieruchomości to dostawa towaru

Przyczyną sporu był wniosek leasingobiorcy o rozłożenie na raty tzw. pierwszej wpłaty. W ocenie leasingodawcy zdarzenie to nie mogło być obiektywnie przewidziane w momencie zawarcia umowy. Dlatego jego skutki należy ująć w okresie rozliczeniowym, kiedy ono nastąpiło.

Aby się upewnić, że to stanowisko jest prawidłowe, leasingodawca wystąpił z wnioskiem o interpretację. Wyjaśnił w nim, że umowa leasingu finansowego zawiera postanowienie, zgodnie z którym po upływie podstawowego jej okresu leasingodawca przeniesie własność przedmiotu leasingu na leasingobiorcę.

Należy pamiętać, że wydanie nieruchomości w ramach umowy leasingu finansowego dla celów VAT traktowane jest jak dostawa towarów. W związku z tym leasingodawca wystawia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8883

Spis treści
Zamów abonament