Ustępujący wspólnik musi rozliczyć się z fiskusem
Wychodząc ze spółki osobowej, można otrzymać pieniądze lub część jej majątku w naturze. Od 1 stycznia 2011 obowiązują nowe zasady opodatkowania takich dochodów
Rozliczenie z występującym wspólnikiem zostało od 1 stycznia 2011 zakwalifikowane do źródła przychody z działalności gospodarczej, co dotąd nie było takie jednoznaczne (organy podatkowe twierdziły, że jest to przychód z praw majątkowych).
To oznacza, że uzyskany z tego tytułu dochód może być opodatkowany liniowo.
Jednokrotne opodatkowanie
Gdy ustępujący wspólnik dostanie pieniądze, zastosowanie będzie miał art. 14 ust. 3 pkt 11 ustawy o PIT, zgodnie z którym nie są przychodem środki pieniężne otrzymane przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki, w części odpowiadającej uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 8 tej ustawy, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w tej spółce.
Trzeba tu nadmienić, że w spółkach osobowych dochody wykazywane przez wspólników i wypłaty z zysku sukcesywnie przez nich otrzymywane nie są kwotami tożsamymi. Wspólnicy pozostawiają często część zysku w spółce.
Ustawodawca uwzględnił to i wskazał, że wypłacone występującemu wspólnikowi kwoty pochodzące z dochodu już opodatkowanego nie będą drugi raz opodatkowane.
Jaśniej, ale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta