Likwidacja pracodawcy w budżetówce nie musi oznaczać utraty posady
Zwykle decyzja o zamknięciu zakładu pociąga za sobą zwolnienie całej załogi. W sferze budżetowej taki skutek nie występuje jednak w każdym przypadku. A to za sprawą przepisów szczególnych
Likwidacja pracodawcy z sektora biznesowego to zwykle dla osób, jakie są u niego na etatach, kres zatrudnienia. Zgodnie z art. 411 kodeksu pracy nie obowiązuje wówczas szczególna ochrona przed zwolnieniem z pracy określona w kodeksie pracy i w odrębnych przepisach. Już od chwili zarządzenia likwidacji otwiera się przed prywatnym szefem furtka do zwolnienia z pracy każdego pracownika (wyrok Sądu Najwyższego z 25 września 2008, II PK 44/08).
Większe firmy...
Nie od razu jednak wszystkim daje wypowiedzenia tym uzasadnione. Tryb postępowania zależy od tego, z ilu osób składa się załoga.
Zakład zatrudniający przynajmniej 20 osób po podjęciu decyzji o likwidacji pracodawcy wdraża najczęściej procedurę zwolnień grupowych. Zamiar zbiorowych redukcji musi więc skonsultować z zakładowymi organizacjami związkowymi, poinformować je o tym i spróbować z nimi dojść porozumienia, a gdy się nie da, samemu sporządzić regulamin zwolnień grupowych.
Stanowią tak art. 2 i 3 ustawy z 13 marca 2003 o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta