Wspólnicy mogą żądać zabezpieczenia powództwa
Prawo do żądania uchylenia uchwały zgromadzenia spółki kapitałowej przez sąd powszechny służy zapewnieniu poszanowania zasady równego traktowania wspólników a zarazem przełamaniu rządów większości
Zarówno w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, jak i w spółce akcyjnej ustawodawca powierzył najważniejsze kompetencje zgromadzeniu wspólników (akcjonariuszy).
To ono decyduje o udzieleniu absolutorium organom spółki, podwyższeniu kapitału zakładowego czy też zbyciu lub wydzierżawieniu przedsiębiorstwa bądź jego zorganizowanej części. Ma więc większość uprawnień właścicielskich.
Przesłanki uchylenia uchwały
Jednocześnie, zgodnie z art. 20 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), wspólnicy albo akcjonariusze spółki kapitałowej powinni być traktowani jednakowo w takich samych okolicznościach.
Nie ulega wątpliwości, że udziałowcy (akcjonariusze) są podmiotami odrębnymi od spółki, jednakże realizacja celu spółki kapitałowej powinna również służyć interesom poszczególnych wspólników.
Jednym z mechanizmów, który ma zapewnić poszanowanie zasady równego traktowania wspólników a zarazem przełamanie rządów większości, jest prawo do żądania uchylenia uchwały w drodze powództwa przed sądem powszechnym.
Przesłanki uzasadniające uchylenie uchwały zgromadzenia spółki kapitałowej są takie same dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i dla spółki akcyjnej (określa je odpowiednio art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta