Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przed podjęciem pracy u zachodniego sąsiada

19 kwietnia 2011 | Prawo i praktyka | Mateusz Rzemek

Po przyjeździe do Niemiec pracownik powinien najpierw udać się do lokalnego urzędu meldunkowego, gdzie ma obowiązek zgłosić swój pobyt pod określonym adresem. Dopiero potem może myśleć o wyborze formy zatrudnienia

Pobyt w RFN obywateli UE i ich rodzin reguluje ustawa o powszechnej swobodzie osiedlania się i przemieszczania obywateli Unii Europejskiej (Gesetz über die allgemeine Freizugigkeit von Unionsbürger Freizügigkeitsgesetz/EU – FreizügG/EU).

W myśl jej przepisów każdy cudzoziemiec przybywający do Niemiec na dłużej niż siedem dni podlega obowiązkowi meldunkowemu. Wykonuje go zgłaszając się we właściwym dla miejsca zamieszkania urzędzie meldunkowym.

Nie można wskazać jednej nazwy takiego urzędu, ponieważ w każdym z krajów związkowych kompetencje urzędów określają przepisy poszczególnych systemów krajowych (np. Bürgeramt, Ordnungsamt, Einwohnermeldeamt). Obowiązek meldunkowy spoczywa na każdym, bez względu na to czy planuje podjąć zatrudnienie czy nie.

Meldunek to także pierwszy krok do uzyskania legalnego zatrudnienia w Niemczech. Dzięki temu osoba poszukująca pracy otrzyma specjalną elektroniczną kartę, na podstawie której jej przyszły pracodawca będzie rozliczał podatki i składki na  ubezpieczenia społeczne płacone od jej wynagrodzenia.

A gdy pracownik straci zatrudnienie, będzie mógł liczyć na zasiłek dla bezrobotnych, a w  przyszłości także na świadczenie z niemieckiego systemu emerytalnego.

Jaka umowa

Podobnie jak w Polsce niemieckie przepisy przewidują różne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8907

Spis treści
Zamów abonament