Praca w Austrii rządzi się swoimi prawami, które trzeba znać
Nad Dunajem nie ma ustawowej płacy minimalnej. Na poziomie 1000 euro ustalono ją jednak w układzie zbiorowym zawartym między Austriacką Izbą Gospodarczą a Zrzeszeniem Związków Zawodowych
Osoby planujące podjąć pracę w Austrii muszą pamiętać o różnicach między polskim prawem pracy a austriackim.
Choć ich wskazanie nie jest łatwe, bo austriackie przepisy stanowią gęstą sieć regulacji, to dzięki pomocy Ambasady RP w Austrii oraz działającej na tamtym rynku kancelarii prawnej mecenasa Andrzeja Remina, podajemy najważniejsze zasady związane z austriackim zatrudnieniem.
W Polsce wszystkie osoby zatrudnione na umowę o pracę, bez względu na branżę, miejsce pracy czy jej rodzaj, podlegają pod te same przepisy prawa pracy.
Zgodnie z art. 9 k.p. chodzi o kodeks pracy oraz przepisy innych ustaw i aktów wykonawczych, określające prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, a także postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów i statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy.
W Austrii wygląda to nieco inaczej. Z racji tego że jest to kraj federalny składający się z dziewięciu krajów związkowych, tj. Wiedeń, Dolna Austria, Górna Austria, Burgenland, Styria, Karyntia, Ziemia Salzburska, Tyrol oraz Vorarlberg, austriackie prawo regulują:
- przepisy obowiązujące na poziomie ogólnokrajowym. W tym zakresie do najważniejszych aktów prawych regulujących stosunki miedzy pracownikiem a pracodawcą należy zaliczyć:
– ustawę o pracownikach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta