Pieniądze będą transferowane
Bezrobotny z prawem do polskiego zasiłku, który chce wyjechać do Niemiec lub Austrii w poszukiwaniu pracy, może postarać się o jego wypłatę, także po wyjeździe z Polski
Taki zasiłek przysługuje bezrobotnemu przez maksymalnie trzy miesiące po opuszczeniu granic, w wysokości ustalonej przed wyjazdem.
W wyjątkowych sytuacjach jego wypłata może być przedłużona do maksymalnie sześciu miesięcy. W czasie jego pobierania bezrobotny ma jednak obowiązek aktywnego poszukiwania pracy.
Wymogi formalne
Bezrobotny może wyjechać i zachować prawo do zasiłku pod kilkoma warunkami. Po pierwsze, musi najpierw być zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy przez przynajmniej cztery tygodnie. Może jednak poprosić, aby wojewódzki urząd pracy skrócił ten czas i umożliwił wcześniejszy wyjazd za granicę.
Zgodnie z zaleceniem unijnym taką zgodę urząd powinien wydać zwłaszcza bezrobotnemu towarzyszącemu swojemu małżonkowi lub partnerowi, który podjął...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta