Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Entuzjazm przed zagładą

09 maja 2011 | Życie Warszawy | Jolanta Gajda-Zadworna
Idealna  klasa szkolna, idealnego miasta, jakim miała być Prypeć.  Po katastrofie elektrowni atomowej w Czarnobylu ideał, dosłownie, legł w gruzach
źródło: materiały prasowe
Idealna klasa szkolna, idealnego miasta, jakim miała być Prypeć. Po katastrofie elektrowni atomowej w Czarnobylu ideał, dosłownie, legł w gruzach
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe

Ulica Entuzjastów żyła raptem 16 lat. Tak jak Prypeć – miasto, które pochłonęła radioaktywna fala z Czarnobyla. Ich historię przypomni otwarta dziś wystawa.

Kilka lat przed katastrofą popularna ukraińska poetka Lina Kostenko napisała w wierszu: „I wschodzi ponad Dnieprem gorzka gwiazda piołun./Tam wybuch. Ówdzie wulkan. Ruina. Zagłada". W 1986 roku powiązano te słowa z tym, co wydarzyło się 26 kwietnia owego roku w Czarnobylu, traktując je jako przepowiednię apokalipsy.

Na wystawie, która zostanie dziś otwarta w Domu Spotkań z Historią, nie zabrakło poetyckiego komentarza Kostenko. Fragmenty jej utworów towarzyszyć będą poruszającym obrazom utrwalonym na kliszy przez dwóch fotografów: Andreja Kremenczuka i Roberta Polidori. Byli na miejscu, gdy – kto mógł – z Czarnobyla uciekał.

Napromieniowany symbol

Kremenczuk...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8922

Spis treści
Zamów abonament