Walczymy o osiem miliardów
Praca nad unijnym budżetem to też bój o przyszłość warszawskich inwestycji. Stolica liczy na 8 mld zł do 2020 r. – na metro, Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz rewitalizację Pragi.
Komisja Europejska ujawniła kilka dni temu projekt unijnego budżetu na lata 2014 – 2020. Choć to odległa perspektywa, w Brukseli zaczyna się realna walka o podział pieniędzy. Najistotniejszy będzie najbliższy rok. Na ile może liczyć Warszawa?
– Na razie wnioski są dla nas optymistyczne. Dzięki naszemu komisarzowi Januszowi Lewandowskiemu propozycja finansowa w obecnej sytuacji jest optymalna – ocenia warszawski europarlamentarzysta Rafał Trzaskowski. – Jeśli uda się ten budżet obronić, do wzięcia byłaby podobna ogólna pula jak w latach 2003 – 2010.
A więc Warszawa miałaby szanse na dofinansowanie na poziomie ok. 8 mld zł. Tyle otrzymaliśmy z UE do tej pory.
To ważne, bo powoli kończą się możliwości kredytowe stolicy. Ratusz już nie powinien zaciągać nowych pożyczek, a raczej sukcesywnie zmniejszać obecne zadłużenie. Dziś to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta