Szkoły wyższe się cenią
Niż demograficzny nie wywołał znacznej obniżki czesnego. Za prawo czy budownictwo płaci się nawet więcej
Tak wynika z raportu „(Bez) płatne studia 2011", do którego dotarła „Rz". Porównuje on czesne z dwóch ostatnich lat na studiach płatnych w 131 uczelniach publicznych i 325 niepublicznych. Publikację przygotował Instytut Rozwoju Kapitału Intelektualnego im. Sokratesa.
– Rynek szkolnictwa wyższego jest rynkiem, na którym jest popyt, podaż i są ceny – zauważa ekonomista dr Bartłomiej Gorlewski, współautor raportu. – Dużo się mówi, że niż demograficzny, który od 2005 r. wchodzi na uczelnie, zwiększy konkurencyjność szkół oferujących płatne studia. Postanowiliśmy więc sprawdzić, czy niż powoduje obniżki opłat za studia.
Co się okazało? Czesne na dziesięciu najpopularniejszych kierunkach niemal się nie zmienia. Za psychologię i zarządzanie w tym roku akademickim studenci płacili średnio tylko o 20 zł mniej za semestr niż w roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta