Zanim powstanie druga część "XX wieku"
Zanim powstanie druga część "XX wieku"
Dokończenie 1
Ale jednak wracając do Włoch nie zrobił pan obrazu, jakiego po panu oczekiwano: politycznego fresku, dramatu społecznego. Uciekł pan w ulotny film o uczuciach, nastrojach, o tym, co najbardziej ludzkie i uniwersalne.
To prawda, wróciłem do Włoch tylnymi drzwiami, trochę jak obcokrajowiec. Po 15 latach nie mogłem inaczej. Początkowo chciałem zrobić drugą część "XX wieku" -- film, który zaczynałby się w 1945 roku, a kończył u schyłku naszego wieku. Chciałem zrobić film o latach, w których żyłem, zadać kilka pytań. W jaki sposób znaleźliśmy się w miejscu, w którym jesteśmy dzisiaj. Co się stało z nami i z tym wszystkim, w co wierzyliśmy? Ale uświadomiłem sobie, że jeszcze nie mogę opowiadać o współczesnych Włoszech, za daleko od nich odszedłem, za mało je czuję. Poza tym po trzech wielkich, epickich filmach zatęskniłem za czymś skromniejszym, bardziej kameralnym. Dlatego nakręciłem "Ukryte pragnienia".
Dlaczego do napisania scenariusza namówił pan Amerykankę Susan Minot?
To miał być film o młodej dziewczynie, która przyjeżdża do Europy zza oceanu. Pomyślałem więc, że scenariusz powinna napisać kobieta, najlepiej Amerykanka. W latach osiemdziesiątych przeczytałem bardzo interesującą powieść Minot "Monkeys",...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta