Antyczna wioska globalna
"Cień Minotaura" Jerzego Ciechanowicza
Antyczna wioska globalna
Napis wyryty na greckiej steli na-
grobnej mówi:*, Nie byłem. Stałem się. Nie ma
mnie. Nie dbam o to.
Przytoczenie przez Jerzego Ciechanowicza w jego najnowszej książce tego przejmującego epitafium jest znamienne. Autor "Cienia Minotaura" nie daje się zwieść olimpijskim pięknem i pogodą greckiej sztuki, pełnej blasku paryjskich marmurów, nie ulega sielankowym wizjom entuzjastów kultury antyku i uświadamia czytelnikowi mniej znane aspekty greckiej kultury, pokazuje jej drugie dno. Ukrywa się tam poczucie tragizmu ludzkiej egzystencji i przenikający ją głęboki pesymizm. "Być może dlatego tak intensywne jest greckie odczuwanie piękna w świecie dostępnym człowiekowi przez krótką chwilę w drodze od nicości do nicości" - pisze. I to stanowi jedną z możliwych interpretacji tytułu książki.
Filolog klasyczny i archeolog Jerzy Ciechanowicz jest autorem książek "Rzym. Ludzie i budowle" oraz "Medea i czereśnie". Jako tłumacz poezji dał się poznać przekładając Horacego, Wergiliusza, Katullusa, a także dokonując pełnego rubasznego humoru przekładu łacińskich Priapeów. "Cień Minotaura" stanowi syntezę relacji podróżnika, historyczno-archeologicznych poszukiwań, analizy literackiej i - przenikającej całość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta