Sprawa trudna, ale nie beznadziejna
Rosyjskie podręczniki i 17 września 1939 r.
Sprawa trudna, ale nie beznadziejna
Co piszą o pakcie Ribbentrop -- Mołotow i o 17 września 1939 r. autorzy współczesnych, rosyjskich podręczników do historii? Czego, o tych wydarzeniach, uczą się rosyjskie dzieci i młodzież?
Podręczniki do historii, którymi się posługuję, mają pieczątkę: "Biblioteka Średniej Szkoły w Jogle". Jogła to wieś, znajdująca się mniej więcej w połowie drogi między Petersburgiem a Moskwą. Młodzież z jogielskiej szkoły opiekuje się grobami żołnierzy Armii Krajowej, którzy zmarli w tutejszym łagrze w latach 1944--1946. Do Jogły i rozsianych po okolicy obozów należących do 270. Zarządu Łagrów NKWD, przywieziono wówczas ponad 5 tysięcy żołnierzy AK, aresztowanych przez NKWD i UB na terytorium Polski. To haniebne przedsięwzięcie zostało zorganizowane w zgodzie z porozumieniem między PKWN a rządem ZSRS. Odwiedziłem szkołę w Jogle. Po rozmowie z młodzieżą dostałem od niej prezent, podręczniki do historii dla XI klasy, rok przed maturą. W dedykacji padły słowa o historii jako nauczycielce życia i drodze do przyjaźni między Polską i Rosją, wiodącą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta