Dokument z błędną stawką
Sądowa wykładnia
Dokument z błędną stawką
Dom budowany przez Adama P. ma cztery kondygnacje. Dwa piętra i poddasze to część mieszkalna, parter -- część handlowo-usługowa, przeznaczona na działalnośćgospodarczą. Wykonawca tej drugiej części wystawił Adamowi P. w sierpniu 1994 r. dwie faktury VAT dotyczące sprzedaży robót budowlano-montażowych, w których zastosował stawkę VAT 22 proc. O naliczony w nich VAT Adam P. obniżył VAT należny za sierpień 1994 r. Chodziło o niebagatelną kwotę ponad 71 mln starych zł.
Pod koniec grudnia 1994 r. urząd skarbowy zakwestionował dopuszczalność tego obniżenia z powodu zastosowania przez wykonawcę w fakturach przyjętych jako podstawa do obniżenia niewłaściwej stawki VAT: 22 proc. zamiast 7 proc. Dla tych robót obowiązuje bowiem -- zgodnie z art. 51 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o VAT -- stawka 7 proc. W myśl tego przepisu wbrzmieniu obowiązującym w 1994 r. do 31 grudnia 1995 r. (termin ten przedłużono następnie do 31 grudnia 1996 r. ) sprzedaż robót budowlano-montażowych oraz remontów związanych z budownictwem mieszkaniowym oraz infrastrukturą towarzyszącą jest opodatkowana 7-proc. stawką VAT.
O takim zakwalifikowaniu tych robót przesądza ust. 2 art. 51, w myśl którego przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą (o których mowa w art. 51 ust. 1 pkt 2...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta