Informacje
Informacje
tylko częścią większej i trwalszej całości; większej i trwalszej, a więc w pewien sposób ważniejszej. .. Tę świadomość wspólnoty ludzkiej można nazwać jego przeżyciem religijnym". W roku 1944 sformułował swoją filozofię w dwóch zdaniach felietonu na łamach socjalistycznej Tribune: "Prawdziwym problemem naszych czasów jest odnowienie poczucia absolutnego dobra i zła w sytuacji, w której podstawa tego poczucia -- przeświadczenie o indywidualnej nieśmiertelności -- została zniszczona. Wymaga to wiary, która jest czymś odmiennym od łatwowierności".
W roku 1952, w trakcie tury odczytowej w Burmie, spędziłem dwa dni w południowym mieście Moulmein, gdzie niegdyś Orwell (porucznik Eric Blair) był oficerem brytyjskiej policji kolonialnej. Wspominano go z sympatią, on sam zaś rozpoczyna krótkie opowiadanie Strzelając do słonia wyznaniem: "Byłem w Moulmein znienawidzony przez wielu". Oczywiście sympatia narodziła się później, po jego wystąpieniu w Anglii z policji kolonialnej, kiedy mógł nareszcie powiedzieć otwarcie, co myśli o imperializmie i kolonializmie. Orwell rozumiał, że zło imperializmu i kolonializmu tkwi wbezustannym kaleczeniu godności człowieka. Administracja brytyjska w Burmie była sprawna, kraj kwitł gospodarczo, a jednak dążenie do pozbycia się panowania angielskiego było powszechne. Dwa opowiadania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta