Ostrożnie z prywatnymi jazdami firmowym pojazdem
Pracodawca może udostępnić pracownikom służbowe auta. Może to jednak skutkować powstaniem przychodu
Firma musi podjąć odpowiednie decyzje w kwestii zasad użytkowania samochodów. Warto więc określić, czy auta firmowe mogą być użytkowane prywatnie, w jakim zakresie i przez których pracowników. Takie regulacje powinny być określone w wewnętrznych przepisach płacowych bądź wynikać z umów o pracę. Nie ma również przeszkód, aby zawrzeć odrębną umowę o używanie służbowego pojazdu.
Zasady korzystania z firmowego auta mogą mieć wpływ na powstanie przychodu po stronie pracownika. Jeżeli pojazd jest używany tylko w celach służbowych i wynika to z wewnętrznych ustaleń, przychodu nie ma. Pracownik bowiem nie uzyskuje żadnej osobistej korzyści, a narzędzie, jakim jest auto, wykorzystuje w interesie pracodawcy. Jeżeli więc pracownik nie jeździ w celach prywatnych, to należy przyjąć, że nie otrzymuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta