Inwestycje telekomunikacyjne łatwiejsze w realizacji
Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie przeszkodzi w budowie sieci światłowodowych czy przekaźników telefonii komórkowej
Michał Cyrankiewicz
Możliwości takie daje ustawa z 7 maja 2010 o wspieraniu usług i rozwoju sieci telekomunikacyjnych (DzU nr 106, poz. 675). Zgodnie z jej przepisami wszystkie plany miejscowe przyjmowane przez gminne rady nie mogą zawierać w swej treści postanowień blokujących realizację inwestycji telekomunikacyjnych. Natomiast te plany, które obowiązywały w momencie wejścia w życie ustawy, muszą zostać do jej wymogów dostosowane. To jeszcze nie wszystko.
Gdy brak planu miejscowego
Art. 46 ust. 2 ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (dalej megaustawa) stanowi, że jeżeli lokalizacja inwestycji celu publicznego z zakresu łączności publicznej nie jest umieszczona w planie miejscowym, dopuszcza się jej lokalizowanie, jeżeli nie jest to sprzeczne z określonym w planie przeznaczeniem terenu ani nie narusza ustanowionych w planie zakazów lub ograniczeń. Przepis ten stanowi również, że przeznaczenie terenu na cele zabudowy wielorodzinnej, rolnicze, leśne, usługowe lub produkcyjne nie jest sprzeczne z lokalizacją inwestycji celu publicznego z zakresu łączności publicznej, a przeznaczenie terenu na cele zabudowy jednorodzinnej nie jest sprzeczne z lokalizacją infrastruktury telekomunikacyjnej o nieznacznym oddziaływaniu.
Dla przedsiębiorstwa telekomunikacyjnego większe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta