Żywność: producent odpowie mimo braku winy
Unijne rozporządzenie uznaje, że odpowiedzialne za niebezpieczną żywność są wszystkie „podmioty działające na rynku spożywczym”– pisze prawnik w Kancelarii Prawnej Corpus Iuris Rotko i Wspólnicy
W kontekście ostatnich wydarzeń związanych z obecnością w żywności groźnego szczepu pałeczki okrężnicy EHEC, która spowodowała śmierć co najmniej 34 osób, szczególnie aktualny stał się problem odpowiedzialności cywilnej za szkodę spowodowaną przez środek spożywczy.
Produkcja żywności, a w szczególności jej przetwarzanie, osiągnęła w ostatnich latach nie tylko wymiar masowy, ale objęła też dynamicznie rozwijające się nowe technologie o niezbadanym do końca wpływie na życie i zdrowie ludzi. Przykładowo wprowadzono do uprawy i przetwarzania żywności technikę genetyczną oraz zalegalizowano żywność genetycznie zmodyfikowaną (tzw. żywność GMO).
Podstawowe z punktu widzenia prawa żywnościowego rozporządzenie (WE) Nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z 28 stycznia 2002 r. szeroko ujmuje katalog podmiotów odpowiedzialnych za niebezpieczną żywność jako wszystkie „podmioty działające na rynku spożywczym". Pojęcie to oznacza osoby fizyczne lub prawne odpowiedzialne za spełnienie wymogów prawa żywnościowego w przedsiębiorstwie spożywczym będącym pod ich kontrolą.
Tak więc przedsiębiorcą, do którego skierowane są normy prawa żywnościowego, jest zarówno rolnik przygotowujący płody swojego gospodarstwa do sprzedaży,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta