Przedsiębiorca nie musi przedkładać oryginałów dokumentów
Beneficjentów dofinansowania unijnego należy wezwać do uzupełnienia braków formalnych skargi
Sąd administracyjny nie może pozostawić bez rozpatrzenia skargi na informację instytucji zarządzającej lub pośredniczącej w sprawie oceny projektu o dofinansowanie z budżetu Unii Europejskiej, jeśli skarżący złożył skargę na podstawie art. 30d ust. 1 ustawy z 6 grudnia 2006 o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 84, poz. 712 ze zm., dalej uzppr), załączając do niej kopię dokumentacji zamiast oryginałów. Taka teza wypływa z precedensowego orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego z 5 kwietnia 2011 (II GSK 459/11), który tym samym przełamał dotychczasową linię orzeczniczą wojewódzkich sądów administracyjnych pozostawiających bez rozpatrzenia skargi beneficjentów, którzy załączali do niej kopie dokumentów, a nie oryginały.
Do niedawna skargi obarczone takimi brakami były pozostawiane bez rozpatrzenia; obecnie w świetle wydanego orzeczenia sądy pierwszej instancji zobowiązane są wzywać beneficjentów do usunięcia braków formalnych skargi, jeśli złożone w komplecie dokumenty w formie kopii budzić będą wątpliwości. NSA wyraził pogląd, że tylko w ten sposób zagwarantuje się beneficjentom prawo do sądu.
Niejasności i wątpliwości
Sprawy przyznawania dofinansowań projektów z budżetu UE od początku akcesji budziły wątpliwości w stosunku do prawnych form...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta