Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Biegły musi zachować bezstronność

26 lipca 2011 | Prawo i praktyka | Przemysław Antas

Zdarza się, że podatnik ma wątpliwości co do obiektywizmu osoby, której organ podatkowy zlecił wydanie opinii w jego sprawie. Czy może wtedy zażądać jej wyłączenia lub nieuwzględnienia jej stanowiska?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa.

Z jednej strony ordynacja podatkowa nie zawiera wyraźnego przepisu, który mógłby być podstawą złożenia takiego wniosku.

Z drugiej – uprawnienie takie można wyinterpretować z ogólnych reguł postępowania dowodowego, a przede wszystkim z zasady prawdy obiektywnej.

Konieczna niezależność

Opinie wydawane przez biegłych często są decydującymi środkami dowodowymi wpływającymi na wynik sprawy. Dlatego tak ważne jest, aby biegły był osobą możliwie najbardziej obiektywną i bezstronną.

Stanowisko zajęte w danej sprawie powinno być więc ukształtowane wyłącznie według jego wiedzy. Treść opinii musi być wolna od wpływów lub sugestii zarówno organu podatkowego, jak i strony postępowania, a także od tendencyjności samego biegłego.

Z tych powodów w każdej ustawie dotyczącej postępowań znajdują się przepisy, które mają gwarantować obiektywizm biegłego. Postanowienia takie, oprócz ordynacji podatkowej (dalej op), przewiduje także kodeks postępowania administracyjnego (k.p.a.), kodeks postępowania cywilnego (k.p.c.) oraz kodeks postępowania karnego (k.p.k.).

Konstrukcja tych przepisów odsyła m.in. do regulacji dotyczących wyłączenia sędziego (art. 281 k.p.c. i art. 196 § 1 k.p.k.) bądź wyłączenia pracownika organu administracji orzekającego w sprawie (art. 197 §...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8988

Spis treści
Zamów abonament