Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ugoda pozasądowa lepsza od procesu

26 lipca 2011 | Prawo i praktyka | Ewelina Orlińska

Dłużnik może otrzymać dodatkowy czas na spłatę, a wierzyciel uzyskać uznanie długu

Dziś najczęściej stosowanym sposobem załatwiania sporów o charakterze cywilnoprawnym jest skierowanie sprawy do rozpatrzenia przez sąd powszechny.

Polubowne, ugodowe rozwiązanie powstałych konfliktów wciąż nie cieszy się popularnością, a nakłanianie do ugody przez przewodniczącego w postępowaniu sądowym nierzadko ogranicza się do postawienia stronom pytania, czy widzą możliwość zażegnania sporu.

Zawieranie w postępowaniu sądowym ugód jest częstsze, gdy strony reprezentowane są przez profesjonalnych pełnomocników, którzy w razie niepewności co do treści mającego zapaść w sprawie orzeczenia czy też przez wzgląd na ekonomikę procesową i oszczędność kosztów postępowania sugerują zawarcie ugody i złożenie wniosku o umorzenie postępowania.

Zawsze warto rozważyć możliwość zawarcia ugody, mając na uwadze jej dostępność w świetle obowiązującego prawa, zalety i wady oraz możliwość egzekucji.

Wzajemne ustępstwa

Uregulowana w art. 917 kodeksu cywilnego (dalej k.c.) ugoda jest dwustronną czynnością prawną, przez dokonanie której strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego pomiędzy nimi stosunku prawnego.

Ustawodawca określa jednocześnie cel czynionych między stronami ustępstw, które mogą się sprowadzać przede wszystkim do:

- uchylenia niepewności co do roszczeń, które wynikają ze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8988

Spis treści
Zamów abonament