Ugoda pozasądowa lepsza od procesu
Dłużnik może otrzymać dodatkowy czas na spłatę, a wierzyciel uzyskać uznanie długu
Dziś najczęściej stosowanym sposobem załatwiania sporów o charakterze cywilnoprawnym jest skierowanie sprawy do rozpatrzenia przez sąd powszechny.
Polubowne, ugodowe rozwiązanie powstałych konfliktów wciąż nie cieszy się popularnością, a nakłanianie do ugody przez przewodniczącego w postępowaniu sądowym nierzadko ogranicza się do postawienia stronom pytania, czy widzą możliwość zażegnania sporu.
Zawieranie w postępowaniu sądowym ugód jest częstsze, gdy strony reprezentowane są przez profesjonalnych pełnomocników, którzy w razie niepewności co do treści mającego zapaść w sprawie orzeczenia czy też przez wzgląd na ekonomikę procesową i oszczędność kosztów postępowania sugerują zawarcie ugody i złożenie wniosku o umorzenie postępowania.
Zawsze warto rozważyć możliwość zawarcia ugody, mając na uwadze jej dostępność w świetle obowiązującego prawa, zalety i wady oraz możliwość egzekucji.
Wzajemne ustępstwa
Uregulowana w art. 917 kodeksu cywilnego (dalej k.c.) ugoda jest dwustronną czynnością prawną, przez dokonanie której strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego pomiędzy nimi stosunku prawnego.
Ustawodawca określa jednocześnie cel czynionych między stronami ustępstw, które mogą się sprowadzać przede wszystkim do:
- uchylenia niepewności co do roszczeń, które wynikają ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta