Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie każdy debiutant ma wakacje

26 lipca 2011 | Prawo i praktyka | Grażyna Ordak

Jedni dostaną 1,66 dnia urlopu już po miesiącu wykonywania zadań, inni 2 dni wolne za każdy miesiąc. Nie wszyscy wchodzący na rynek będą jednak w ten sam sposób nabywali uprawnienia do wolnego

Wiele zależy od formy zaangażowania. W najlepszej sytuacji są podejmujący etatowe zatrudnienie oraz młodociani, a także sezonowi pracownicy, czyli przyjmowani na podstawie przepisów kodeksu pracy.

Te bowiem gwarantują urlopowy wypoczynek każdemu zatrudnionemu. Na taki luksus mogą też liczyć pracownicy tymczasowi. Takich uprawnień natomiast przepisy pozbawiły praktykantów.

Od umiejętności negocjacji stron zależy, czy i ile będzie wypoczywała osoba zatrudniona na umowę o dzieło czy zlecenie.

Nawet przy gwarantowanych prawach pracodawcy zachodzą w głowę, jak poradzić sobie z niektórymi problemami dotyczącymi wypoczynku podwładnych. Tym bardziej gdy odnoszą się do poprzednio obowiązujących przepisów.

Ten, kto rozpoczyna pracę, nie musi długo czekać na  pierwszy urlop. Tak było kilka lat temu, gdy na te premierowe w karierze wakacje trzeba było sobie zapracować półrocznym zatrudnieniem.

Dziś debiutant może wypoczywać już po pierwszym miesiącu świadczenia obowiązków pracowniczych, choć będzie to tylko 1/12 jego rocznego wymiaru, czyli zazwyczaj 1,66 dnia, bo liczy się to z 20 dni (iloczyn 1/12 i 20 dni, czyli wymiaru urlopu).

Tyle wypoczynku w roku zapewnia art. 154 k.p. tym pracownikom, których staż nie przekracza dziesięciu lat. 1,66 dnia przeliczone na godziny zgodnie z art. 1542 § 1 k.p. da 13 godzin i 17 minut,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8988

Spis treści
Zamów abonament