Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Specjalne instytucje rozstrzygną spór

26 lipca 2011 | Prawo i praktyka | Michał Kołtuniak

W razie konfliktu i braku porozumienia między przedsiębiorcą a jego klientem trzeba prosić o rozstrzygnięcie niezależny organ. Jednak nie zawsze trzeba się zwracać do sądu

Mediatorzy i arbitrzy mogą pomóc w rozwiązaniu sporu. Instytucje te są wykorzystywane w świecie biznesu. Wiele firm w kontraktach umieszcza np. zapis na sąd arbitrażowy, wyznaczając z góry instytucję, która w razie sporu między przedsiębiorcami będzie odpowiedzialna za jego rozstrzygnięcie oraz wydanie wiążącej i ostatecznej decyzji w tym zakresie.

W ten sposób firmy mogą ominąć jurysdykcję sądów powszechnych (państwowych), co jest szczególnie istotne przy  międzynarodowych kontraktach, ale równie dobrze może być wykorzystywane w warunkach krajowych.

Co więcej, wykorzystanie takich alternatywnych metod rozstrzygania sporów jest możliwe także w stosunkach z konsumentami. W zależności od tego czego dotyczy spór i z jakiego rodzaju transakcji (umowy) wynika, pomocą w rozstrzyganiu zajmują się różne instytucje. Warto z nich korzystać. Często bowiem nie tylko pozwalają oszczędzić czas i pieniądze, lecz także pomagają w zawarciu kompromisu i dopiero gdy nie będzie on osiągalny, wydają wiążące strony orzeczenie.

Najwięcej umów zawieranych przez przedsiębiorców z konsumentami dotyczy sprzedaży różnorodnych towarów i podstawowych usług.

Towary i usługi

Dlatego ze względu na liczbę takich transakcji w pierwszej kolejności należy wskazać na instytucje, które mogą pomóc...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8988

Spis treści
Zamów abonament