Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Normalne działanie windykatora to nie uporczywe nękanie

26 lipca 2011 | Prawo i praktyka

Windykator lub inna osoba ściągająca zadłużenie, która została fałszywie oskarżona o popełnienie przestępstwa stalkingu, może dochodzić odszkodowania

Nowelizacja kodeksu karnego, która weszła w życie 6 czerwca 2011, abstrahując od intencji przyświecających jej autorom, może zostać przez wielu dłużników potraktowana jako narzędzie chroniące ich interesy przed praktykami stosowanymi na wciąż rozwijającym się rynku windykacyjnym.

Konsekwencją czego – zdaniem niektórych – może być paraliż działań przedsiębiorców zajmujących się windykacją.

Potencjalne skutki

Nie ma  wątpliwości co do tego, że ideą ustawodawcy, który  wprowadził do polskiego  porządku prawnego art. 190a kodeksu karnego, było stworzenie instrumentu ochrony prawnej w reakcji na zjawisko stalkingu. Skutki nowelizacji mogą mieć jednak szersze od zamierzonego oddziaływanie i odcisnąć swoje piętno także na działaniach prowadzonych w ramach szeroko pojętej windykacji.

Już dziś można  zaobserwować  tendencje (np. na  forach internetowych) wskazujące na to, że dłużnicy poczuli się  wyposażeni w narzędzie umożliwiające paraliżowanie działań windykatorów.

Niemal wszędzie tam, gdzie ukazują się  doniesienia o nowelizacji k.k. i stalkingu, pojawiają się również komentarze internautów, którzy „doświadczyli lub nadal doświadczają"  działań osób lub podmiotów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8988

Spis treści
Zamów abonament