Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć VAT, gdy towar odsyłamy unijnemu kontrahentowi

02 sierpnia 2011 | Prawo i praktyka | Mikołaj Przywara

Zdarza się, że zakupione towary są zwracane sprzedawcy na skutek reklamacji czy ze względu na brak zbytu. Jak udokumentować taką operację, jeśli zostały zakupione w innym państwie Unii Europejskiej

Pojawia się wówczas pytanie, czy wysyłka towaru dostawcy jest wewnątrzwspólnotową dostawą towarów (WDT), czy też powinna się wiązać z korektą wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT). W tym drugim wypadku są niejasności, w jakim momencie rozliczyć korektę i według jakiego kursu waluty.

Dostawa czy korekta nabycia

Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o VAT przez WDT rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium innego państwa członkowskiego. Wywóz musi zatem, co do zasady, wiązać się ze sprzedażą (odpłatną dostawą towaru) lub jego nieodpłatnym przekazaniem. Zwrot wadliwego towaru z pewnością nie jest związany z jego sprzedażą.

Trudno go również uznać za nieodpłatną dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. W konsekwencji należy uznać, że zwrot towaru nabytego od kontrahenta unijnego w ramach WNT wiąże się z koniecznością skorygowania rozliczeń z tytułu WNT. Wniosek taki można również wysnuć, analizując treść art. 31 ust. 1 i 3 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem podstawą opodatkowania WNT jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Przy ustalaniu podstawy opodatkowania art. 29 ust. 4 ustawy o VAT stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z nim podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8994

Spis treści
Zamów abonament