Jak skutecznie rozmawiać z Komisją Europejską o wsparciu dla inwestycji
Sprawne przeprowadzenie procedury notyfikacji projektu pomocy publicznej wymaga zgodnej współpracy beneficjenta ze wszystkimi zaangażowanymi organami administracji i dobrego przygotowania samej dokumentacji
Rada Ministrów przyjęła 5 lipca w drodze uchwały przedłożony przez ministra gospodarki „Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011 – 2020” (dalej program).
Aczkolwiek program obowiązuje w latach 2011 – 2020, to umowy o dofinansowanie mogą być podpisywane jedynie do końca 2015 roku. W ciągu kolejnych pięciu lat mogą być natomiast wypłacane transze przyznanego wsparcia.
Celem programu jest podniesienie innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki poprzez wspieranie nowych inwestycji realizowanych przez polskie i zagraniczne firmy. Na realizację tego celu w całym okresie obowiązywania programu przeznaczonych zostanie 727 mln zł. Środki te pochodzić będą bezpośrednio z budżetu państwa.
Dla kogo program
Wsparcie w ramach programu uzyskać mogą przedsiębiorcy realizujący przedsięwzięcia
- w tzw. sektorach priorytetowych (motoryzacyjnym, elektronicznym, lotniczym, biotechnologii, nowoczesnych usług i badawczo-rozwojowym) lub
- polegające na inwestycjach produkcyjnych w sektorach innych niż priorytetowe, dla których minimalne koszty kwalifikowane wynoszą 1 mld zł, i w wyniku których utworzonych zostanie co najmniej 500 nowych miejsc pracy.
Program przewiduje możliwość finansowania kosztów kwalifikowanych dwojakiego rodzaju:
-
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta