Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 29 listopada 2002 w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia
Na podstawie art. 228 § 3 ustawy z 26 czerw-ca 1974 r. kodeks pracy zarządza się co następuje.
Komentarz
- Podstawą prawną wydanego rozporządzenia jest art. 228 k.p. zamieszczony w rozdziale VI działu dziesiątego zawierającym wymagania dotyczące ochrony zdrowia pracowników.
Ochrona zdrowia i życia pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy to podstawowy obowiązek pracodawcy ustalony w art. 207 § 2 k.p. Ochrona ta polega przede wszystkim na zapobieganiu sytuacjom, w których pracownik narażony jest na utratę zdrowia lub życia (prewencja).
Jednym z narzędzi, jakimi dysponuje pracodawca w zakresie prewencji, jest ocena ryzyka zawodowego. Zgodnie z art. 226 k.p. pracodawca ocenia i dokumentuje ryzyko zawodowe związane z wykonywaną pracą oraz stosuje niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające to niebezpieczeństwo.
- Ryzyko zawodowe
Definicję ryzyka zawodowego zawiera rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn. DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.).
Zgodnie z nią przez ryzyko zawodowe rozumie się prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywaną pracą, powodujących możliwość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta