Chory powinien mieć adwokata
O pilnej potrzebie nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego – piszą adwokat oraz aplikantka adwokacka
Istotą instytucji profesjonalnego pełnomocnika powoływanego z urzędu jest potrzeba zapewnienia jak najlepszej ochrony prawnej interesów osoby, dla której zostaje on powołany. Polskie prawo – tak w postępowaniu cywilnym, jak i karnym – przewiduje możliwość wyznaczenia z urzędu pełnomocnika i obrońcy. Różnica między tymi procedurami jest dość wyraźna. To w ramach pierwszej przewidziano co do zasady, iż pomoc pełnomocnika ma charakter fakultatywny, a pełnomocnika z urzędu wyznacza się, gdy strona zwolniona przez sąd od kosztów sądowych w całości lub części domaga się ustanowienia adwokata lub radcy prawnego. Sąd uwzględni wniosek, jeżeli udział adwokata lub radcy prawnego w sprawie uzna za potrzebny oraz gdy spełnione są pozostałe warunki.
Wyjątek od ogólnej zasady ustanawiania pełnomocnika z urzędu w postępowaniu cywilnym wprowadza art. 48 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego z 19 sierpnia 1994 r. (ustawa). Zgodnie z nim sąd opiekuńczy może ustanowić dla osoby, której postępowanie dotyczy bezpośrednio, adwokata z urzędu, nawet bez złożenia wniosku, jeżeli owa osoba ze względu na stan zdrowia psychicznego nie jest zdolna do złożenia wniosku, a sąd uzna udział adwokata w sprawie za potrzebny. Rozwiązanie takie wydaje się daleko niewystarczające, jeśli zważyć, że postępowanie w przedmiocie przymusowego leczenia dotyczy najczęściej ludzi chorych, zupełnie bezradnych i nieorientujących się w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta