Od września w szkołach o tydzień więcej nauki
Sześciolatki jeszcze nie muszą obowiązkowo iść do pierwszych klas, za to w szkolnych toaletach ma być ciepła woda
Blisko 5,5 mln uczniów na wakacje będzie musiało poczekać tydzień dłużej. Rozpoczynający się za tydzień rok szkolny zakończy się w piątek, 29 czerwca 2012 r. Powód? W życie wchodzi rozporządzenie ministra edukacji dotyczące organizacji roku szkolnego, które mówi, że lekcje mają kończyć się w ostatni piątek czerwca. Przez ostatnie lata nauka kończyła się w pierwszy piątek po 18 czerwca (rok szkolny o tydzień skrócił były premier Kazimierz Marcinkiewicz, który w 2006 r. uzasadniał, że „czerwiec jest złym okresem na naukę i nie należy przetrzymywać bezproduktywnie uczniów i nauczycieli w szkole").
MEN argumentuje, że wydłużenie roku szkolnego nie oznacza więcej dni nauki, bo jednocześnie w podstawówkach, szkołach zawodowych, policealnych, placówkach kształcenia praktycznego oraz ustawicznego dyrektor może wyznaczyć do sześciu dni wolnych; w gimnazjach – do ośmiu, a w liceach i technikach – do dziesięciu. Wolne może być np. ustanowione w czasie egzaminów, świąt religijnych, które nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy. O planowanych dniach wolnych dyrektorzy mają powiadomić rodziców do 30 września.
Poza tym samorządy miast, w których podczas Euro 2012 rozgrywane będą mecze, mogą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta