Nie tylko finansowanie
Faktoring to dobre rozwiązanie dla firm sprzedających towary i usługi z odroczonym terminem płatności, chcących sfinansować kredyt kupiecki udzielany odbiorcom i poprawić strukturę bilansu
Faktoring w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie. Jest dobrą alternatywą dla kredytu krótkoterminowego. Jak twierdzi Marcin Niedziałek, menedżer produktów dyskonta wierzytelności w Kredyt Banku, jego zaletą, w porównaniu z kredytem, jest możliwość skorzystania z usług dodatkowych. Ich zakres jest różny. Może to być na przykład ocena ryzyka współpracy z nowymi kontrahentami, windykacja wierzytelności niespłaconych w terminie, zarządzanie należnościami, ubezpieczenie ryzyka.
Według Mirosława Jakowieckiego, prezesa Pekao Faktoring i przewodniczącego Komitetu Wykonawczego Polskiego Związku Faktorów, faktoring w Polsce jeszcze nigdy nie był tak tani jak teraz. Grzegorz Pardela, dyrektor handlowy Pragma Faktoring, dodaje, że uśrednione prowizje faktoringowe na naszym rynku są niskie w porównaniu z bardziej rozwiniętymi krajami UE.
– Niepewność na rynkach powinna jednak zniechęcić faktorów do dalszego obniżania marż, zwłaszcza że ceny powróciły już praktycznie do poziomu sprzed kryzysu – ocenia Anna Zając, dyrektor Biura Finansowania Handlu w Alior Banku.
Wszystko będzie zależało od tego, czy kondycja przedsiębiorstw się pogorszy; czy spadnie sprzedaż, wydłuży się cykl rotacji należności i zobowiązań, pogorszą się wskaźniki straconych należności. Gdyby do tego doszło, banki ponownie zacieśnią politykę kredytową i podniosą koszt kredytu, a wtedy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta