Kiedy szpital korzysta ze zwolnienia podatkowego
Usługi zakwaterowania i wyżywienia rodziców dzieci leczonych w szpitalu służące terapii korzystają ze zwolnienia od podatku
Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 12 września 2011 r. Według niego zwolnienie dotyczy także zakwaterowania i wyżywienia opiekunów osób dorosłych.
Podstawą do zwolnienia, co potwierdził dyrektor poznańskiej Izby Skarbowej, jest art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem z podatku zwolnione są usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej.
„Świadczone przez szpital usługi polegające na dostarczaniu przez tę instytucję łóżek i posiłków osobom towarzyszącym pacjentom powinny być zwolnione od podatku VAT, w przypadku gdy zostanie ustalone, że są one niezbędne do leczenia osoby hospitalizowanej" – czytamy w uzasadnieniu.
numer interpretacji ILPP4/443-429/11-2/BA