Nieskuteczne prawo w chmurze
Informatyka | Coraz więcej firm korzysta z usług w tzw. chmurze, jednak na przeszkodzie często stają kwestie prawne
Ze zdalnego wynajmu rozwiązań informatycznych, zarówno oprogramowania, jak i infrastruktury (pamięć, powierzchnia dyskowa), czyli tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing) korzysta coraz więcej przedsiębiorstw i organizacji. Według raportu firmy MVare ponad 60 proc. europejskich firm z sektora MŚP przeniosło już część swojej infrastruktury IT do chmury.
Usługi mogą być świadczone w tzw. chmurze prywatnej – czyli wewnętrznej sieci firmowej (stać na nią duże firmy i organizacje), publicznej (przez ogólnodostępny Internet) lub mieszanej. Ponieważ korzystanie z usług w chmurze publicznej wiąże się z powierzaniem danych zewnętrznemu dostawcy, niesie to za sobą problemy natury prawnej.
Uwaga na dane osobowe
Najwięcej ograniczeń prawnych związanych jest z ustawowym obowiązkiem ochrony danych osobowych. Kiedy dane przekazywane są do dostawców działających w obrębie Unii Europejskiej, nie ma problemu. Na terenie UE obowiązują wytyczne dyrektywy 95/46/EC, z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta