Pamięć w kawałkach
Doświadczenie na szczurach pokazało, w jaki sposób tworzymy i przywołujemy wspomnienia
Każdemu zdarzyło się wysiąść z windy na niewłaściwym piętrze – pierwsza sekunda to poczucie dezorientacji, kiedy staramy się wydobyć z pamięci mapę otoczenia i dopasować ją do tego, co widzimy. Albo obudzić się w ciemnym pokoju – przez ułamek sekundy nie potrafimy sobie przypomnieć, czy jesteśmy w domu czy w hotelowym pokoju.
Co się dzieje w mózgu w takich chwilach? Dlaczego przez moment „zawieszamy się"? Na te pytania odpowiadają doświadczenia badaczy Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii (NTNU) .
Wynika z nich, że wspomnienia są podzielone na pojedyncze pakiety – każdy trwa ok. 125 milisekund. To oznacza, że mózg może się przełączać między wspomnieniami osiem razy na sekundę – piszą badacze w dzisiejszym wydaniu magazynu „Nature". Innymi słowy, mózg działa trochę jak komputer,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta