Obowiązki pytających fiskusa nie mogą wynikać z wzoru formularza
Osoba występująca z wnioskiem o interpretację w imieniu spółki kapitałowej nie ma obowiązku przedstawiania odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego potwierdzającego, kto może reprezentować firmę
Wystarczy, że dołączy pełnomocnictwo udzielone przez członków zarządu.
Tak wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego z 21 lipca 2011 (II FSK 440/10). Sąd uznał, że organy podatkowe nie mogą domagać się odpisu z KRS.
Ordynacja podatkowa (dalej op) nie zawiera bowiem podstawy prawnej do tego typu działania. Nie zmienia tego sposób sformułowania formularza ORD-IN, bo minister finansów nie może bez upoważnienia ustawowego nałożyć na podatników nowych obowiązków w rozporządzeniu.
Co dołączyć do wniosku
Jeśli osoba starająca się o interpretację działa przez pełnomocnika lub też z uwagi na swój status prawny przez upoważnione do tego organy, to ma obowiązek dołączyć do formularza ORD-IN dokument, z którego wynika umocowanie danych osób do reprezentowania wnioskodawcy.
Musi on potwierdzać, że określona osoba reprezentuje podatnika lub płatnika w zakresie obejmującym wystąpienie z wnioskiem o wydanie interpretacji. Taki nakaz jest zawarty w treści formularza ORD-IN.
Jak w praktyce stosowany jest ten wymóg? Załóżmy, że wniosek o wydanie interpretacji składa spółka akcyjna. Jej zarząd upoważnia doradcę podatkowego do działania w sprawie uzyskania interpretacji. Pełnomocnictwo podpisuje dwóch członków zarządu. Do wniosku ORD-IN doradca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta