Zamawiający może odrzucić ofertę z błędną stawką VAT
Dokumenty składane w przetargu muszą uwzględniać powszechnie obowiązujące przepisy prawa, w tym również regulacje prawa podatkowego
Sąd Najwyższy w uchwale z 20 października 2011 (III CZP 52/11, III CZP 53/11) uznał, że zamawiający może odrzucić ofertę, w której wykonawca błędnie określił stawkę VAT.
Zdaniem sądu określenie w ofercie ceny brutto z uwzględnieniem nieprawidłowej stawki podatku od towarów i usług stanowi błąd w obliczeniu ceny, jeżeli brak jest ustawowych przesłanek wystąpienia omyłki (art. 89 ust. 1 pkt 6 w zw. z art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy z 29 stycznia 2004 Prawo zamówień publicznych, tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 113, poz. 759 z późn. zm.).
Należy zauważyć, że podjęcie przez SN uchwały w tej sprawie było konieczne, bo dotychczas mieliśmy do czynienia ze swego rodzaju dualizmem w orzecznictwie Krajowej Izby Odwoławczej >patrz ramka.
Co mówią przepisy
Zgodnie z treścią przepisu art. 89 ust. 1 pkt 2 pzp zamawiający odrzuca ofertę, jeżeli jej treść nie odpowiada treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ), z zastrzeżeniem, że zamawiający poprawia w ofercie omyłki polegające na niezgodności oferty z SIWZ, niepowodujące istotnych zmian w treści oferty.
Ponadto art. 89 ust. 1 pkt 6 pzp głosi, że oferta powinna zostać odrzucona, jeżeli zawiera błędy w obliczeniu ceny. Powyższe zapisy mają charakter obligatoryjny, co oznacza, że zaistnienie którejkolwiek z przesłanek w nich wymienionych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta