Podsłuchy św. Mikołaja
Morską potęgę Rosji Sowieckiej tworzyły przede wszystkim okręty podwodne, początkowo z silnikami wysokoprężnymi. Do 1991 r. ZSRR zbudował ponad pół tysiąca takich jednostek.
Już w 1946 r. marynarka USA powołała doradczy Komitet Wojny Podwodnej złożony z profesorów uczelni, którzy zaproponowali stworzenie systemu wykrywającego okręty podwodne z pracującym dieslem. Naukowcy przewidywali, że czułe podwodne mikrofony lokalizowałyby źródło hałasu o częstotliwościach poniżej 500 Hz. Dźwięk rozchodzi się w wodzie na setki mil z prędkością 1500 m/s – blisko pięć razy szybciej niż w powietrzu, więc zaproponowane rozwiązanie pozwalało wykrywać okręty podwodne nawet na oceanie.
W największym sekrecie w listopadzie 1950 r. Office of Naval Research wsparło 10 milionami dolarów prace Hudson Laboratory należącego do Columbia University, których celem było poznanie zjawiska rozchodzenia się w morzu fal niskich częstotliwości. Wojsko nazwało ten projekt „Michael". Instalacje i system...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta