Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zamiast pustych słów

15 października 1996 | Kraj | KP

Oświata i nauka a politycy i wybory

Zamiast pustych słów

Rozpoczynająca się kampania wyborcza sprawi, że już wkrótce każdy z nas usłyszy coś miłego. Bezrobotni o milionie nowych miejsc pracy, emeryci i "budżetówka" o podwyżkach, przedsiębiorcy o ulgach itd. Z pewnością usłyszymy też zapewnienia o tym, że oświata i nauka pozostają jednym z tuzina "priorytetów" (tym, którzy używają tego słowa w liczbie mnogiej radzę szybko sprawdzić, co ono znaczy) .

Kto decyduje o pieniądzach

Dlaczego szkolnictwo jest problemem, o którym będą mówić politycy? Dlatego, że jego los jest w znaczącej mierze zależny od ich dobrej woli -- ściślej od środków, jakimi zechcą wesprzeć rozwój oświaty i nauki. Nie tylko od samej wysokości sum przeznaczonych na odpowiednie pozycje budżetu, ale także od pomysłu na ich wydawanie. Od polityków, którzy będą zabiegać o nasze poparcie nie oczekuję ogólnych obietnic, ale konkretnych odpowiedzi na pytanie -- jakie pieniądze i w jaki sposób wesprą polską oświatę, polskie szkolnictwo wyższe i naukę.

Domagałem się przy różnych okazjach, by uznać, że oświata jest w polskim planie reform strategiczną inwestycją numer 1. Nie chciałbym epatować czytelników rozmiarem opóźnienia cywilizacyjnego polskiego społeczeństwa w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 886

Spis treści
Zamów abonament