Akta osobowe dla każdego zatrudnionego
Kodeks pracy po zmianach
Akta osobowe dla każdego zatrudnionego
Elżbieta Szemplińska
Od 2 czerwca br. obowiązuje rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 28 maja 1996 r. dotyczące prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracownika (Dz. U. nr 62, poz. 286) . Dotyczy ono wszystkich pracodawców, bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników czy sektor własności, a także formę czy strukturę organizacyjną.
Stosownie do § 11 rozporządzenia w ciągu sześciu miesięcy od dnia jego wejścia w życie, czyli do 2 grudnia, pracodawcy mają dostosować dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akta osobowe pracowników do jego przepisów.
Warto przypomnieć, że zgodnie z art. 281 pkt 6 kodeksu pracy, jeśli pracodawca (działający w jego imieniu) nie prowadzi dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracowników, popełnia wykroczenie i podlega karze grzywny.
Pracodawca zakłada i prowadzi oddzielnie dla każdego pracownika akta osobowe (§ 6 ust. 1 rozporządzenia) . Składają się one (§ 6 ust. 2) z trzech części i obejmują następujące dokumenty:
1) w części A -- zgromadzone w związku z ubieganiem się o zatrudnienie, określone w przepisach § 1 ust. 1 i 2, ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta