Nieuzasadnione pozbawienie praw rodzicielskich
Prosto ze Strasburga
Nieuzasadnione pozbawienie praw rodzicielskich
Marek Antoni Nowicki
Siedemnastoletnia Adele Johanson urodziła w 1977 r. syna. W następnym roku zaczęła korzystać z pomocy socjalnej przyznanej przez władze miejskie w Bergen. W listopadzie 1989 r. dwunastoletni syn został objęty opieką publiczną. Wkrótce pani Johanson przeniosła się do Oslo. W grudniu 1989 r. urodziła córkę. Po spotkaniu urzędnika służb socjalnych z matką i jej adwokatem Komisja Zdrowia i Dobra Społecznego zadecydowała o tymczasowym objęciu dziewczynki opieką publiczną. Kobieta nie odwoływała się. Małą umieszczono w domu dziecka, matka zgodziła się na odwiedziny dwa razy w tygodniu.
W marcu 1990 r. służby socjalne zaleciły objęcie dziewczynki przymusową opieką na czas nieokreślony, ponieważ matka nie mogła zapewnić właściwej opieki. Z raportu wynikało, iż powinna być umieszczona w rodzinie zastępczej w celu adopcji, a matkę należy pozbawić praw rodzicielskich, zakazać kontaktów z dzieckiem i utajnić jego adres.
Komisja ds. Klientów i Pacjentów, właściwa w tego rodzaju sprawach, przesłuchała powołanego przez siebie biegłego, odmówiła natomiast wezwania biegłego zgłoszonego przez matkę, chociaż miała obie opinie. Komisja stosunkiem głosów cztery do dwóch zgodziła się z zaleceniami służb socjalnych. Mniejszość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta