Prawo do pomocy w umieraniu
Po amerykańsku
Prawo do pomocy w umieraniu
Wojciech Sadurski z Ithaki
Amerykańscy zwolennicy eutanazji, a właściwie "medycznej pomocy w popełnieniu samobójstwa", mają nadzieję, że Sąd Najwyższy USA (dalej w skrócie SN) uzna wkrótce prawo osób nieuleczalnie chorych do medycznej pomocy w zakończeniu swojego życia. Dotychczas dwa sądy apelacyjne uznały takie prawo, a niedługo najwyższy sąd tego kraju ogłosi swoje stanowisko w tej sprawie. Fakt, że odwołania od dwóch decyzji sądów apelacyjnych uznane zostały przez SN za warte rozpatrzenia, wzbudził tu wielkie zainteresowanie i przesłonił inne ważne decyzje prawne, które wobecnej sesji będzie musiał podjąć SN.
Na początku października SN ogłosił swój plan pracy na najbliższe miesiące, obejmujący apelacje od sądów niższej instancji, które zawierają na tyle istotne problemy prawne, że muszą być rozpatrzone przez SN. W tutejszym systemie prawnym SN sam decyduje, które odwołania od sądów niższej instancji rozpatrzy.
Dwie decyzje sądów apelacyjnych z wiosny br. , dotyczące prawa do pomocy lekarskiej w samobójstwie, na podstawie odmiennego toku rozumowania zakończyły się tą samą konkluzją: zakazy prawne pomagania pacjentom w popełnieniu samobójstwa są niezgodne z konstytucją. Zakazy takie poddane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta