Opodatkowanie rezerw na złe kredyty
Wbrew własnym interesom
Opodatkowanie rezerw na złe kredyty
Zygmunt Sachnowski
Wliteraturze podatkowej spotkać można niekiedy pojęcie "efekt konfiskacyjny" lub "efekt redukcyjny", który definiowany jest jako ujemna dla budżetu państwa konsekwencja przekroczenia racjonalnych granic opodatkowania, występująca zwłaszcza gdy zamiast dochodu przedmiotem opodatkowania staje się źródło dochód ten generujące. Pomniejszanie w wyniku opodatkowania źródeł dochodów będących jednocześnie źródłami podatków jest najczęściej sprzeczne nie tylko z interesami podatników uzyskujących w konsekwencji coraz niższe dochody, lecz również koliduje z interesami budżetu państwa, który na skutek niezachowania źródeł podatków naraża się na stopniowy spadek wpływów z tych źródeł. Płacona przez państwo cena stosowania takich irracjonalnych metod jest oczywiście wysoka, bo doraźny, jednorazowo osiągnięty wzrost wpływów podatkowych jako rezultat nadmiernego opodatkowania jest z nawiązką redukowany znacznie większym ich spadkiem w okresach następnych.
Można przyjąć, że ów efekt konfiskacyjny jest typową cechą polityki fiskalnej realizowanej przez ekipy rządzące w okresach braku stabilności politycznej, a więc -- z racji krótkotrwałości sprawowania władzy -- nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta