Coraz trudniej uzyskać interpretację
Izby skarbowe częściej niż kiedyś odmawiają odpowiedzi na pytania. Wyjaśniają, że liczba możliwych sytuacji jest zbyt duża albo wniosek ma charakter czysto poglądowy i poznawczy
- Czasem przed rozpoczęciem biznesu przedsiębiorca chce się upewnić, na jakich zasadach będzie płacił podatki. Wydawałoby się, że wtedy wystarczy złożyć wniosek o interpretację. Czy w praktyce rzeczywiście łatwo sformułować pytania do fiskusa?
Odpowiada Marek Kolibski, radca prawny, doradca podatkowy, partner w kancelarii KNDP Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy:
Jeszcze rok lub dwa lata temu nie było z tym większych problemów. Oczywiście nie zawsze sporządzone przez izbę skarbową uzasadnienie było precyzyjne albo czasem odpowiadała ona na nieco inne pytanie, niż zostało zadane. Organom podatkowym zdarzało się bowiem we własnym zakresie nieco zmodyfikować pytanie podatnika lub płatnika. Co do zasady otrzymywali oni jednak odpowiedź. Ostatnio to się zmienia. Coraz częściej zamiast niej wnioskodawca dostaje postanowienie o odmowie wydania interpretacji.
Dlaczego?
Powody są absurdalne. Izby argumentują, że pytanie jest zbyt hipotetyczne albo liczba możliwych sytuacji zbyt duża. Powoli dochodzi do tego, że powodem odmowy udzielenia odpowiedzi może być użycie w pytaniu takich słów jak: lub, albo, na przykład.
Na tej podstawie organy podatkowe dochodzą bowiem do wniosku, że chodzi o niedającą się określić liczbę zdarzeń przyszłych. A to ich zdaniem powoduje, że wniosku nie tylko nie można...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta