Wysokie koszty rezygnacji z polityki pieniężnej
Zmienność kursu walutowego i autonomia polityki pieniężnej pomagały stabilizować realny efektywny kurs złotego i konkurencyjność polskiej gospodarki
Dyskusja na temat wchodzenia naszej gospodarki do strefy euro zbyt często zaczyna się i kończy na ocenie perspektyw spełnienia kryteriów z Maastricht i poziomu kursu, przy którym Polska weszłaby do ERM II. Tymczasem kryzys strefy euro skłania do przeformułowania wcześniejszych ocen dotyczących kosztów rezygnacji z autonomii polityki pieniężnej.
Elastyczność gospodarki
Zacznijmy od przypomnienia, że bilans kosztów i korzyści wynikających z przystąpienia do unii walutowej zależy od wysokości kosztów rezygnacji z możliwości wykorzystywania polityki pieniężnej jako instrumentu pomagającego gospodarce wracać na ścieżkę zrównoważonego wzrostu.
Jaka gospodarka może pozwolić sobie na rezygnację z prowadzenia niezależnej polityki pieniężnej? Mówi o tym teoria optymalnych obszarów walutowych Roberta Mundella. Na wejście do unii walutowej może sobie pozwolić gospodarka, która jest na tyle elastyczna, że jest w stanie powracać na ścieżkę zrównoważonego wzrostu bez pomocy zmian kursu walutowego, a więc taka, którą charakteryzuje duża elastyczność cen i płac oraz duża mobilność siły roboczej.
Kryzys strefy euro skłania do przeformułowania wcześniejszych ocen dotyczących...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta