W czasie remontu nie da się uniknąć wysokiej daniny od nieruchomości
Przedsiębiorca płaci podatek od posiadanych budynków według najwyższej stawki. Jest ona niższa, gdy nie może ich wykorzystywać ze względów technicznych. W praktyce wykazanie, że takie zaistniały, jest bardzo trudne
Remont, modernizacja lub przebudowa pomieszczenia wykorzystywanego na potrzeby firmy nie uzasadniają zastosowania niższej stawki podatku. Co do tego zgodne są i organy podatkowe, i sądy administracyjne, które konsekwentnie podkreślają to w wydawanych wyrokach.
Twierdzą, że przejściowe niewykorzystywanie budynku (np. hali produkcyjnej) do wykonywania działalności gospodarczej nie daje podstaw prawnych do tego, aby do wymiaru podatku od nieruchomości nie miały zastosowania stawki przewidziane dla budynków lub ich części związanych z prowadzeniem tej działalności.
Nie przekonują ich argumenty podatników, których zdaniem do zastosowania niższej stawki podatku uprawnia choćby czasowe zaprzestanie wykorzystywania budynku w prowadzonym biznesie właśnie z przyczyn technicznych.
Tymczasem jest o co się spierać. Stawka podatku od nieruchomości wykorzystywanych w działalności gospodarczej jest dużo wyższa niż od pozostałych budynków.
Maksymalne stawki podatku od nieruchomości
Przedmiot opodatkowania | Stawka w 2011 za m2 | Stawka w 2012 za m2 |
grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej | 80 gr | 84 gr |
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta