Kiedy trzeba zabezpieczyć umowę
Wysokość wadium nie może przekroczyć trzech procent wartości przedmiotu zamówienia
W postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego przedsiębiorcy ubiegający się o zamówienie często są zmuszeni wnieść określone wadium jako warunek zgłoszenia swojej oferty.
Zgodnie z przepisami prawa zamówień publicznych zamawiający żąda od wykonawców wniesienia wadium, jeżeli wartość zamówienia jest równa lub przekracza określone kwoty.
W przypadku robót budowlanych jest to stała kwota 4845 tys. euro, a w przypadku dostaw lub usług kwota ta jest zróżnicowana w zależności od tego, jaki podmiot jest zamawiającym, i wynosi od 125 tys. – 387 tys. euro. W postępowaniach o wartościach niższych wadium ma charakter fakultatywny.
Najpierw żądanie
Przedsiębiorca powinien pamiętać, aby wnieść wadium przed upływem terminu składania ofert. Jednakże w piśmiennictwie podkreśla się, że zamawiający nie może żądać wniesienia wadium wcześniej, np. na kilka dni przed upływem terminu składania ofert ani tym bardziej w postępowaniach kilkuetapowych, na etapach poprzedzających złożenie oferty, wykonawca może bowiem nie przystąpić do etapu złożenia oferty bez konsekwencji finansowych.
W jakiej formie
Wadium należy wnieść w jednej z następujących form:
• pieniądzu;
• poręczeniach bankowych lub poręczeniach spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej;
•...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta