Przeszkody muszą być trwałe i niezależne od woli podatnika
Względy techniczne, powodujące brak możliwości wykorzystywania nieruchomości w prowadzeniu firmy, nie mogą być przejściowe
Oznacza to, że nie każdy powód podawany przez przedsiębiorcę zaakceptują organy podatkowe.
Przy ustalaniu, jakie argumenty (bez obawy zakwestionowania ) powinni przytaczać na poparcie własnych twierdzeń właściciele firm, pomocne może być orzecznictwo. Sądy bowiem już wielokrotnie analizowały pojęcie „względy techniczne”. Można więc pokusić się o pewne ogólne wskazówki.
Sądy zgodnie podkreślają, że przejściowe niewykorzystywanie przez przedsiębiorcę nieruchomości lub jej części w prowadzonym biznesie (bez względu na przyczynę), nie daje podstaw do tego, by do wymiaru podatku od nieruchomości nie miały zastosowania stawki przewidziane dla nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą. Taka nieruchomość nie przestaje być bowiem związana z prowadzoną przez przedsiębiorcę działalnością. Wynika tak m.in. z wyroków WSA w Lublinie z 19 maja 2004 (I SA/Lu 59/04) i w Białymstoku z 30 maja 2006 (I SA/Bk 95/06).
O tym, że względy techniczne muszą mieć charakter stały, przekonany był również NSA w wyrokach 1 czerwca 2011 (II FSK 151/10) oraz z 12 kwietnia 2011 (II FSK 2128/09). Do przeszkód tych nie można zatem zaliczyć tych o charakterze sezonowym lub technologicznym (wyrok NSA z 12lipca 2007, II FSK...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta